تاسیس ۱۰ بانک در سال ۱۳۳۷

کدخبر: ۱۵۸۰
تاسیس ۱۰ بانک در سال ۱۳۳۷

در گزارشی که روز ۱۰ شهریور سال ۱۳۳۸ در «اطلاعات» به چاپ رسید، یادآوری شد که اولین بانک تاسیس شده در سال ۳۷ بانک اعتبارات ایران با سرمایه ۴۰۰میلیون ریال بود که ۴۹ درصد سهام این بانک دست فرانسوی‌ها و ۵۱ درصد آن متعلق به ایرانی‌ها بوده و دومین بانک، «بانک کار» که با سرمایه ۱۶۵ میلیون ریال تاسیس شد. بانک بیمه ایران با سرمایه ۷۰۰میلیون ریال به وسیله شرکت بیمه ایران، ‌بانک ایران و انگلیس نیز با سرمایه ۲۰۰ میلیون ریال به‌صورت خصوصی و مختلط در ایران کار خود را آغاز کردند؛ بانک ایران و انگلیس در بیستم اسفندماه سال ۳۷ رسما افتتاح شد و ۴۹ درصد سهام بانک یادشده در دست دو بانک معروف انگلیس یعنی «بانک چارترد» و «بانک ایسترن» بود.

بانک ایران و خاورمیانه که از اردیبهشت ۱۳۳۸ فعالیت خود را در تهران آغاز کرد ۴۹ درصد سهام آن به بانک شاهی تعلق داشت و ۵۱ درصد بقیه به تعدادی از سرمایه‌داران ایرانی و نیز «بانک ایران و هلند» با سرمایه یک میلیون ریال با سرمایه‌های متعلق به بانک‌های هلندی و چند تن از سرمایه‌داران ایرانی تشکیل شد.

بانک ایران و سوئیس در خیابان فردوسی، بانک اقتصادی ایران در ابتدای خیابان سوم اسفند، بانک ایران و ژاپن، بانک تولید و بانک توسعه صنعتی از جمله بانک‌هایی بودند که در سال ۱۳۳۸ تاسیس شدند.