«بنجامین فرانکلین» مخترع سیاستمدار

کدخبر: ۱۱۱۲
بنجامین فرانکلین ۱۷ ژانویه ۱۷۰۶به دنیا آمد. وی شخصیتی چندوجهی در تاریخ علم دارد و نویسنده، مخترع، فیزیکدان، نظرنویس و نظریه‌پرداز سیاسی بوده است.
«بنجامین فرانکلین» مخترع سیاستمدار

او تنها ۱۲ سال داشت که اولین اختراع خود یعنی پدال‌های دستی را برای افزایش سرعت شنا به‌ثمر رساند. اما آنچه بیش از همه سبب شهرت فرانکلین در تاریخ بوده آن است که وی یکی از پدران بنیان‌گذار آمریکا است. هرچند علم فیزیک به‌خاطر طرح نظریاتی در رابطه با برق به‌وجود فرانکلین مدیون است اما بیش از همه وی در ساختار سیاسی و دیپلماتیک آمریکا نقش‌آفرینی کرده است.

روشنگری در آمریکا تا حدود زیادی مدیون ایده‌ها و اندیشه‌های اوست و بنیان‌گذار نهادهای مختلفی از جمله کتابخانه عمومی، آتش‌نشانی و دانشگاه پنسیلوانیا در این کشور است.

او تلاش بسیاری برای اتحاد ایالت‌های سیزده‌گانه آمریکا کرد و نخستین سفیر آمریکا در فرانسه بود. فرانکلین نامی ماندگار در تاریخ آمریکا و یکی از شخصیت‌هایی است که برای این کشور سند هویتی محسوب می‌شود.

نام وی بر بسیاری از دانشگاه‌ها، موسسات، شهرها و شرکت‌ها گذاشته شده و روز تولد وی به جهت آنکه از سن بسیار کم دست به اختراع زده بود، به‌عنوان روز جهانی اختراع کودک نام‌گذاری شده است.