رمزگشایی از معبد باستانی «اسنا»

کدخبر: ۶۶۰
گروهی از کارشناسان در جریان پروژه مرمت سقف «معبد اسنا» واقع در مصر یک نقاشی خیره‌کننده باستانی را آشکار کردند که ایزدان مصر باستان را در صحنه‌ای مرتبط با سال نو به تصویر می‌کشد.
رمزگشایی از معبد باستانی «اسنا»

در این نقاشی ایزدان مصر باستان از جمله «سوپدت» و «آنوکت» درحالی روی قایق به تصویر کشیده شده‌اند که «نوت» ایزدبانوی آسمان حین بلعیدن آسمان بالای سر آنها به نمایش گذاشته شده است که بر اساس اسطوره‌شناسی مصر باستان صحنه‌ای از سال نو مصریان باستان را به تصویر کشیده است. به گزارش «لایوساینس» در این تصویر شخصیت «آریون» (شکارچی) به‌عنوان یک صورت فلکی به نمایش درآمده و «سوپدت» نیز به عنوان ستاره «شباهنگ» به تصویر کشیده شده است.

به گفته «کریستن لیتز»، استاد دانشگاه مصرشناسی در دانشگاه «توبینگن» در آن سال به مدت ۷۰روز در سال، آسمان شب مصر باستان غیرقابل مشاهده بود تا اینکه بار دیگر در شرق قابل مشاهده شد و به این ترتیب آن روز معادل سال نو مصریان باستان در نظر گرفته شد. این اثر هنری جدیدترین مورد از اکتشافاتی است که در «معبد اسنا» به‌دست آمده است.

نقاشی‌های این معبد حدود ۲۰۰۰سال از نظرها پنهان مانده بود. در پنج سال اخیر، محققان روند پاک‌سازی سقف و آشکار کردن مجموعه‌ای از تصاویر از جمله صورت‌های فلکی، ایزدان مصریان باستان و بیش از ۲۰۰نوشته را آغاز کرده‌اند. معبد اسنا که بیش از ۲۲۰۰سال قدمت دارد حدود دو هزار سال پیش؛ یعنی زمانی که رومی‌ها کنترل مصر را بر عهده گرفتند، بازسازی شده است.