برج جده؛ رقیب خلیفه در ارتفاع

کدخبر: ۱۰۰۵
برج خلیفه یا برج دبی ۴ژانویه سال۲۰۱۰ رسما افتتاح شد.
برج جده؛ رقیب خلیفه در ارتفاع

ساخت این برج از ۶ژانویه۲۰۰۴ آغاز شده بود. برج دبی با ۸۲۸متر بلندی و ۱۶۳طبقه قابل استفاده بلندترین سازه و آسمان‌خراش ساخته‌شده به دست انسان است.

این برج دارای بیش از هزار واحد آپارتمان، ۴۹طبقه اداری، ۴استخر و یک کتابخانه مخصوص ساکنان برج است. طراحی این برج کار شرکت آمریکایی اسکیدمور، اوینگز، مریل (SOM) و معمار آمریکایی، ادرین اسمیت با الهام از معماری اسلامی، طبیعت صحرا و گل هایمنوکالیس است. اسمیت همچنین طراح برج جده، یک آسمان‌خراش ۱۶۷طبقه‌ای در شهر جده عربستان است که بلندای آن حدود ۱۴۰متر از برج دبی بیشتر است.

عملیات ساخت برج جده از اول آوریل۲۰۱۳ آغاز شد. برآورد شده است که تکمیل این برج ۱۰۰۸متری که ۱۸۰متر بلندتر از برج خلیفه دبی است، یک‌میلیارد و ۲۳میلیون دلار هزینه به دنبال داشته باشد.

بر اساس طرح آدریان اسمیت ۸۰ساله، معمار این برج، در اطراف این برج ده‌ها برج چندصد متری و فضاهای اداری، مسکونی و تجاری شبیه مجموعه برج دبی ساخته می‌شود. ۶۳ طبقه از این آسمان‌خراش بین سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ ساخته شد؛ اما ادامه ساخت آن به‌دلیل رشوه‌خواری حامیان اصلی پروژه متوقف شد.  ‌چهارم نوامبر سال۲۰۱۷ ولید بن طلال، میلیاردر و شاهزاده سعودی و از سهامداران عمده سیتی‌گروپ، نوز کورپ و توییتر، به همراه بکر بن‌لادن و بیش از ۴۰تن از امیران و وزرای حکومتی به جرم فساد و پول‌شویی بازداشت شدند. دستور بازداشت این گروه را محمد بن‌سلمان، ولیعهد صادر کرده بود.

 به دنبال این رسوایی، پروژه‌ای که ۲۵۰متر از آن ساخته شده بود، ناتمام ماند. همه‌گیری کرونا عامل دیگر توقف عملیات اجرایی این برج بود. اکنون مدیران شرکت اقتصادی جده، مالک این برج از برگزاری یک مناقصه برای ادامه ساخت آن خبر داده‌اند.