آندره مالرو و خاطرات قرن

کدخبر: ۵۸۲
آندره مالرو نویسنده، منتقد هنری و سیاستمدار فرانسوی سوم نوامبر ۱۹۰۱ در پاریس به دنیا آمد. مالرو در دهه ۱۹۳۰ از چهره‌های شاخص روشنفکری و ادبی در فرانسه بود. طی جنگ جهانی دوم در جبهه مقاومت علیه نازی‌ها جنگید. در سال ۱۹۴۴ از سوی گشتاپو دستگیر شد؛ اما توانست خود را نجات دهد.
آندره مالرو و خاطرات قرن

«ضدخاطرات» شرح مهم‌ترین تجربیات شخصی مالرو است از سفرهای دور و دراز و اتفاقات زندگی پر فراز و نشیبش و همین‌طور شرح مهم‌ترین گفت‌وگو‌ها و شنیده‌هایش. مالرو هرچه گفته خود تجربه‌اش کرده است. تمامی وقایع مهم قرن بیستم را از نزدیک لمس کرده و در بطن آنها و در مقام فرماندهی پارتیزان‌ها یا در حکومت فرانسه در کنار مارشال دوگل بود و نوشته‌هایش علاوه بر تفکرات عمیق و فرهیخته‌وارش از تجربه‌های ناب و گاه حیرت‌آورش سرچشمه می‌گیرد. مالرو اتفاقات مهم زندگی‌اش را به ترتیب اهمیت روایت می‌کند (گویی می‌خواهد بگوید انسان را تجربه‌های مهم زندگی‌اش می‌سازد) و سپس برداشت و نگرش خود را از آن وقایع با فرمی بسیار بجا و تامل برانگیز به وقایع مهم تاریخ و جهان و حتی گذشته خودش پیوند می‌زند.

شارل دوگل او را به سمت وزیر اطلاع‌رسانی منصوب کرد. در این دوره آثاری در مورد هنر و فرهنگ نوشت و به چاپ سپرد. پس از سقوط دولت دوگل به زندگی شخصی بازگشت. از سال ۱۹۵۲ تا ۱۹۵۴، مالرو کتاب ۳ جلدی «موزه خیالی پیکرتراشی جهان» را منتشر کرد. درسال ۱۹۵۸ هنگامی که دوگل مجددا قدرت را به‌دست گرفت مالرو وزیر فرهنگ فرانسه شد. در این سمت او به تاسیس خانه فرهنگ در سراسر فرانسه پرداخت. آندره مالرو در طول عمر ۷۵ ساله خود به کشورهای گوناگونی سفر کرد و جالب اینجاست که در این سفرها، بیش از همه شیفته تمدن کهن ایران و شهر زیبا و دیدنی اصفهان شد. او در مورد اصفهان می‌گوید: «چه کسی می‌تواند ادعا کند زیباترین شهر دنیا را دیده وقتی هنوز اصفهان را ندیده باشد. »

تولید محتوای بخش «وب گردی» توسط این مجموعه صورت نگرفته و انتشار این مطلب به معنی تایید محتوای آن نیست.

تیتر یک