«ماکس پلانک»، پدر نظریه کوآنتوم

کدخبر: ۱۹۲۳

ماکس پلانک، فیزیکدان و ریاضی‌دان بزرگ آلمانی در ۲۳ آوریل ۱۸۵۸م به دنیا آمد. وی پس از اتمام تحصیلات دانشگاهی، به سمت استادی دانشگاه مونیخ دست یافت و به تحقیقات متعددی در زمینه انرژی پرداخت. تا سال ۱۸۹۹م، دانشمندان تصور می‌کردند که انرژی به‌طور اتصالی جریان دارد ولی ماکس پلانک در ۱۴ دسامبر ۱۸۹۹م به جامعه فیزیک برلین اظهار کرد که انرژی به‌صورت انفصالی است که آن را دامنه انرژی یا کوآنتوم انرژی می‌گویند.

این یافته علمی با اصول و قوانینی که تا آن روز دانسته شده بود وفق نمی‌کرد و طبعا مخالفانی برای پلانک به وجود آورد، ولی این مخالفت‌ها بیش از ۵ سال طول نکشید زیرا تئوری انیشتین که متکی بر تئوری کوآنتوم بیان شد، ارزش واقعی و حقیقی تئوری پلانک را معلوم کرد. ماکس پلانک به سبب ارائه نظریه کوآنتوم، در سال ۱۹۱۸م جایزه نوبل فیزیک را دریافت کرد.

پلانک که از مخالفان سرسخت هیتلر، دیکتاتور توسعه طلب آلمان نیز به‌شمار می‌رفت، تحقیقات جامع و ارزشمندی در زمینه ترمودینامیک، فیزیک نظری، حرارت، تشعشع و نور انجام داد و آثاری در این زمینه‌ها از او بر جای مانده است. پس از جنگ جهانی دوم، دولت آلمان می‌خواست به مناسبت نودمین سال تولد پلانک جشنی برپا کند که پلانک چند روز زودتر در دهم دسامبر ۱۹۴۷م درگذشت.

 

تولید محتوای بخش «وب گردی» توسط این مجموعه صورت نگرفته و انتشار این مطلب به معنی تایید محتوای آن نیست.