«ویلیام سی دورانت» خالق بیوک

کدخبر: ۱۹۲۰
۸ دسامبر سال ۱۸۶۱ در بوستون، ماساچوست، کودکی چشم به جهان گشود که بعدها به یکی از پیشگامان صنعت خودرو تبدیل شد: ویلیام سی دورانت. پدر او دست‌اندرکار فروش سنگ چخماق بود؛ اما کار و کاسبی‌اش فاقد سر و سامان و رونق بود. والدین ویلیام در دهه ۱۸۶۰ از هم جدا شدند.

مادرش نزد خانواده‌اش برگشت و به میشیگان رفت. ویلیام در کنار پدر و پدربزرگش کودکی خود را گذراند. در معادن سنگ و چوب میشیگان به کار مشغول شد و همزمان درس خواند. مدتی نیز به‌عنوان فروشنده سیگار برگ در یک کارخانه استخدام شد. زندگی او در طبیعت شکل گرفت و تجربه کاری‌اش نیز از او یک فروشنده طبیعی ساخت. او در سال ۱۸۸۵ یک شرکت تولید کالسکه راه‌اندازی کرد که از جمله نخستین شرکت‌های موفق در تولید کالسکه در آمریکا به شمار می‌آمد و یک دهه بعد به بزرگ‌ترین شرکت کالسکه‌ساز در آمریکا تبدیل شد.

در سال ۱۹۰۴ سهام شرکت «بیوک» را به‌رغم مشکلات مالی‌اش خرید. او در همان سال در نمایشگاه خودرو نیویورک سفارش ساخت ۱۱۰۸ دستگاه خودرو بیوک را دریافت کرد که ۲۵ برابر تعداد شرکت‌های تولید شرکت تا آن زمان بود. او بخشی از سهام شرکت را به کارگران و کارمندان معادن سنگ میشیگان فروخت تا نقدینگی مورد نیاز برای تولید بیشتر خودرو را به دست آورد. دورانت، بیوک را برای تولید بیشتر، بار دیگر سازماندهی کرد و کارخانه جدیدی نیز راه انداخت. در آن سال، اولین محصول این شرکت یعنی بیوک مدل بی ‌موفقیت زیادی کسب کرد. تولیدات بیوک از ۷۲۵ دستگاه در سال ۱۹۰۵ به ۱۴۰۰ دستگاه در سال ۱۹۰۶ و ۴۶۴۱ دستگاه در سال ۱۹۰۷ رسید. در همان سال بیوک پس از فورد مقام دوم فروش خودرو در ایالات‌متحده را ازآن خود کرد. در سال ۱۹۰۸ دورانت، شرکت جنرال موتورز را تاسیس کرد. راه‌اندازی این شرکت بسیار هزینه‌بر بود و در سال دوم گمان می‌رفت که ورشکست شود؛ اما موفقیت بیوک در فروش، جنرال موتورز را از خطر ورشکستگی نجات داد. در سال ۱۹۱۰ بیوک توانست از تمام خودروسازان آمریکایی پیشی بگیرد. دورانت از فورد یاد گرفته بود که کلید موفقیت کارخانه در بالا بردن سرعت و توان تولید و کم‌کردن هزینه‌های جانبی است.

در سال ۱۹۱۴ که بیوک اولین خودرو ۶ سیلندر خود را به فروش گذاشت، سیستم روشنایی و استارت دلکو الکترونیک به‌صورت استاندارد در آمد. این مدل‌های ۶ سیلندر تا دهه ۱۹۲۰ از جمله خودروهای‌های پرفروش بود. البته مدل‌های۴ سیلندر هم در کنار آن تولید می‌شد. در سال ۱۹۱۸ شورولت به مجموعه جنرال موتورز پیوست. با قدرت گرفتن مجدد بیوک در سال ۱۹۲۳ خودرو‌سازی بیوک توانست ۱۰۰ هزار دستگاه تولید کند. پس از آن بیوک همواره در فهرست بهترین تولیدکنندگان و فروشندگان اتومبیل جای داشته ‌است. در زمان سقوط بازار سهام در جریان رکود اقتصادی سال ۱۹۲۹ این هر دو شرکت آسیب جدی دیدند. دورانت طی دهه ۱۹۳۰ به سرمایه‌گذاری در زمینه‌های صنعتی دیگر از جمله مخابرات نیز رو آورد که موفق نبود. شرکت بیوک در سال ۱۹۳۹ به‌عنوان اولین شرکت خودروسازی، چراغ‌های راهنما را ابداع و روی اتومبیل‌های خود نصب کرد. در سال ۱۹۴۰ شرکت جنرال موتورز، با مجموع تولید ۲۵ میلیون خودرو به برندی بی‌بدیل در تاریخ خودرو‌سازی تبدیل شد. ویلیام سی. دورانت در ماه مارس سال ۱۹۴۷ در نیویورک جهان را وداع کرد. از جمله نقل قول‌های مشهور ویلیام سی دورانت می‌توان به این جمله اشاره کرد: «پول، چیزی عاریتی است. انسان تهیدست به دنیا می‌آید و تهیدست از جهان می‌رود.»

 

تولید محتوای بخش «وب گردی» توسط این مجموعه صورت نگرفته و انتشار این مطلب به معنی تایید محتوای آن نیست.