مرگ خودروساز بزرگ

کدخبر: ۱۸۷۴
فریکو لامبورگینی، موسس شرکت خودرو‌سازی لامبورگینی در بیستم فوریه ۱۹۹۳ در سن ۷۷ سالگی درگذشت. او در سال ۱۹۴۸ به صنعت تراکتورسازی روی آورد.

اقتصاد ایتالیا در دوران پس از جنگ جهانی دوم نفس تازه‌ای کشید و از رکود بیرون آمد. لامبورگینی دست به تجربه‌های مختلفی در تولید قطعات خودرو زد اما سودای طراحی و تولید خودروهای پرسرعت او را به سمت راه‌اندازی چهارمین کارخانه‌اش انداخت؛ کارخانه‌ای که طی کمتر از یک دهه به محل تولید سریع ترین خودروهای جهان تبدیل شد.

خودروی marzalباموتور ۶سیلندر سال۱۹۶۷ساخته شد. هر چند این مدل در تعداد انبوه تولید نشد، اما راه رابرای تولیدespada که یک اتومبیل۴سرنشینه بود هموار کرد و این خودرو سال۱۹۶۸به بازار عرضه شد و سال۱۹۷۰مدلjaramaجایگزین این مدل شد.

سال۱۹۷۱، urrv۸اولین خودرویی بودکه لامبورگینی برای ورود به بازار خوروهای اسپرت کوچک تولیدکرد؛ اما این خودرو جذابیتی مانند دیگر محصولات این شرکت نداشت. از مدل‌های موفق و بسیار سریع شرکت، خودرویthatsit بود که سال۱۹۷۳ به بازار عرضه شد.

در سال ۱۹۷۲فریکو لامبور گینی تصمیم گرفت خود را بازنشسته کند و هدایت شرکت را به هنری روزتی بسپارد. بعدها روزتی قسمتی از شرکت را به یکی از دوستان خود به نام لیمر واگذار کرد. شرکت به علت نوسان اقتصاد ایتالیا دچارمشکلات مالی شد و مجبور به ساخت خودرو برای دیگر کارخانه‌ها شد.

از این سری می‌توان به مدل اسپرت m۱اشاره کرد که به سفارش شرکتBMW ساخته شد. سال۱۹۸۱مدلJALPA ارائه شد. از دیگر مدل‌های آن می‌توان به مدلDiABLOباقدرتی حدود۴۹۲ اسب بخار اشاره کرد. این شرکت همچنان یکی از بهترین و معروف‌ترین تولید‌کنندگان خودروهای اسپرت درجهان به‌شمار می‌رود.

 

تولید محتوای بخش «وب گردی» توسط این مجموعه صورت نگرفته و انتشار این مطلب به معنی تایید محتوای آن نیست.