«جیمز هکمن» برنده نوبل اقتصاد در ۱۹۴۴

کدخبر: ۱۸۱۰
جیمز هکمن، اقتصاددان آمریکایی و برنده نوبل اقتصاد در ۱۹ آوریل سال ۱۹۴۴ به دنیا آمد. او این جایزه را به همراه دانیل مک فادن به‌خاطر تحقیقات علمی در زمینه اقتصادسنجی به دست آورد.

از هکمن به‌عنوان یکی از اثرگذارترین اقتصاددانان حال حاضر دنیا نام برده می‌شود. جیمز هکمن در سال ۱۹۴۴ در شیکاگو متولد شد. خانواده هکمن تا سال ۱۹۵۶ در شیکاگو بودند اما سپس به کنتاکی در جنوب آمریکا نقل مکان کردند و یک سال بعد در ۱۹۵۸ به اوکلاهما رفتند و در اوایل دهه ۱۹۶۰ به دیپ سوث مهاجرت کردند.

جیمز دوره دبیرستان را در شهر لیکوود کلرادو از توابع دنور سپری کرد. از جمله افرادی که بر طرز فکر و نگرش جیمز تاثیرگذار بودند فرانک اوپنهایمر برادر جیمز رابرت اوپنهایمر مدیر علمی پروژه منهتن بود که در جریان جنگ جهانی دوم موفق به تولید بمب هسته‌ای شد.

جیمز که طی تحصیلات دبیرستان به ریاضیات علاقه‌مند بود با استفاده از بورسیه تحصیلی وارد دانشگاه کلرادو شد و با مدرک کارشناسی ریاضیات از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شد. به دلیل علاقه به اقتصاد نزد چند تن از استادان وقت به فراگیری اصول اقتصاد پرداخت. در ادامه تحصیلات دانشگاهی وارد دانشگاه پرینستون شد و جزو دانشجویان ممتاز رشته اقتصاد فارغ‌التحصیل شد.

دانشگاه کلمبیا به‌عنوان استادیار از او دعوت به همکاری کرد. هکمن در کارگاه کار این دانشگاه که یاکوب مینسر ریاست آن را به عهده داشت مطالعه و تحقیق را شروع کرد. اداره ملی تحقیقات اقتصادی آمریکا که در آن زمان در نیویورک قرار داشت، هکمن را دعوت به همکاری کرد.

در همین مرکز هکمن با باب ویلیس آشنا شد، فردی که بر طرز فکر و نگرش هکمن در زمینه اهمیت «عدم تجانس در اقتصاد» تاثیر بسزایی داشت. هکمن برای ادامه تحصیلات در مقطع دکترا دانشگاه شیکاگو را انتخاب کرد و پس از پایان تحصیلات در همین دانشگاه استخدام شد و تا سال ۱۹۸۸ به تدریس و تحقیق در این دانشگاه ادامه داد.

در سال ۱۹۸۸ به دانشگاه ییل دعوت و به سمت رئیس گروه اقتصاد دانشکده اقتصاد برگزیده شد، اما دو سال بعد در سال ۱۹۹۰ بار دیگر به دانشگاه شیکاگو بازگشت، زیرا نمی‌توانست از محیط بسیار استاندارد آن صرف نظر کند.

از سال ۱۹۹۱ نیز با حمایت کانون وکلای آمریکا سرگرم مطالعه و تحقیق در زمینه تاثیر قانون بر اقتصاد شد. او در سال ۲۰۱۴ «مرکز اقتصادی توسعه انسانی» (CEHD) را زیر چتر حمایتی دانشگاه شیگاگو بنیان گذاشت.

 

تولید محتوای بخش «وب گردی» توسط این مجموعه صورت نگرفته و انتشار این مطلب به معنی تایید محتوای آن نیست.