«هری مارکویتز» نظریه‌پرداز سبد سهام بهینه

کدخبر: ۱۶۰۷

هری مارکویتز Harry Markowitz، اقتصاددان آمریکایی ۲۴ اوت سال ۱۹۲۷ به دنیا آمد. او در دانشگاه شیکاگو درس خواند و مدرک دکترای اقتصاد گرفت. از این اقتصاددان به‌عنوان یکی از کارشناسان موثر در بازارهای مالی غرب طی نیمه دوم قرن بیستم یاد می‌شود.

مارکویتز در سال ۱۹۹۰ به‌خاطر آثاری که در زمینه «نظریه مدرن پرتفوی» خلق کرده جایزه نوبل اقتصاد را به‌دست آورد. حوزه کار و تحقیقات مارکویتز، مسائل اقتصاد مالی است.

مارکویتز در سال ۱۹۵۰ مدل اساسی پرتفوی را ارائه کرد که مبنایی برای تئوری مدرن پرتفوی شد. او اولین کسی بود که مفهوم پرتفوی و ایجاد تنوع را به‌صورت روش رسمی بیان کرد و مفهوم پرگونه‌سازی در سبدسهام را به‌طور رسمی توسعه داد.

مارکویتز به‌طور کلی نشان داد که چرا و چگونه پرگونه‌سازی سبد سهام، ریسک آن را برای سرمایه‌گذار کاهش می‌دهد. سرمایه‌گذاران می‌توانند سبد سهام کارآ را به ازای یک بازده معین و از طریق کمینه کردن ریسک سبد سهام شناسایی کنند.

تکرار فرآیند فوق می‌تواند منجر به استخراج مجموعه سبدهای سهام کارآ شود. از برجسته‌ترین نکات موردتوجه در مدل مارکویتز، توجه به ریسک سرمایه‌گذاری، نه‌تنها براساس انحراف معیار یک سهم، بلکه براساس ریسک مجموعه سرمایه‌گذاری است.

پرتفوی‌های کار، پرتفوهایی هستند که بالاترین بازدهی مورد انتظار را به ازای سطح مشخصی از ریسک و همچنین پایین‌ترین درجه ریسک را به ازای سطح مشخصی از بازدهی مورد انتظار داشته باشد. مارکویتز در حال حاضر استاد دانشگاه کالیفرنیا، دیگو، است.

منبع: سایت هری مارکویتز و مقاله «بررسی مدل‌های موثردر انتخاب پرتفوی بهینه»، نوشته وجیهه ذاکری زیارتی.

 

تولید محتوای بخش «وب گردی» توسط این مجموعه صورت نگرفته و انتشار این مطلب به معنی تایید محتوای آن نیست.