«هنری دونان» بنیان‌گذار صلیب سرخ

کدخبر: ۱۴۸۰
هنری دونان (۳۰ اکتبر ۱۹۱۰ - ۸ مه ۱۸۲۸) بنیان‌گذار جمعیت صلیب سرخ و نخستین برنده جایزه صلح نوبل بود. دونان پس از پایان تحصیل توانست در یکی از بانک‌ها برای خود شغلی پیدا کند.

وی طی چند سال زحمت مستمر برای خود مختصر سرمایه‌ای اندوخت و با شرکت چند تن از دوستانش به قصد ایجاد یک آسیاب به الجزیره سفر کرد. از آنجا برای دیدار ناپلئون سوم به شمال ایتالیا رفت.

در آن هنگام امپراتور سرگرم نبرد با اتریشی‌ها بود و در دهکده سولفرینو (solferino) جنگ خونین و عجیبی شعله می‌کشید.

روز چهارشنبه بیست و چهارم ماه ژوئن سال ۱۸۵۹ هانری دونان به شهر کاستیک لیون در حوالی سولفرینو رسید و از بالای تپه‌ای وقایع اسف‌انگیز و حیرت‌آور جنگ را به چشم خود دید.

حاصل مشاهدات این سفر او سه سال بعد در کتابی به نام «خاطراتی از سولفرینو» منتشر شد. این کتاب نقشی مهم و الهام‌بخش در قرارداد ۱۸۶۳ موسوم به قرارداد ژنو داشت.

دونان پیشنهاد کرد که خدمت به مجروحان جنگی، فعالیتی بی‌طرف محسوب شود. «انجمن امور عام‌المنفعه ژنو» از پیشنهاد وی استقبال کرد.

به دنبال پیشنهاد دونان، یک کنفرانس بین‌المللی با شرکت نمایندگان ۱۶کشور در ژنو تشکیل و موافقت‌نامه ۱۸۶۴برای بهبود وضع مجروحان و رنجوران نظامی میدان جنگ تدوین و منجر به تشکیل کمیته امدادرسانی به مجروحان جنگی شد. این کمیته، بعد‌ها به «کمیته صلیب سرخ» تغییر نام داد.

تولید محتوای بخش «وب گردی» توسط این مجموعه صورت نگرفته و انتشار این مطلب به معنی تایید محتوای آن نیست.