زندگینامه بنیان‌گذار نیسان

کدخبر: ۱۴۷۳
یوشیسوکه آیکاوا، صنعتگر و کارآفرین ژاپنی ششم نوامبر ۱۸۸۰ در شهر یاماگوچی ژاپن زاده شد. مادر او از خانواده میجی بود یعنی خانواده‌ای که تمدن مدرن در ژاپن را بنیان گذاشتند.

آیکاوا در سال ۱۹۰۳ از دانشکده فنی مهندسی دانشگاه توکیو فارغ‌التحصیل شد، سپس در شرکت توشیبا مشغول به‌کار شد. حقوقش در این شرکت خیلی کم بود و تصمیم گرفت به آمریکا برود. در آمریکا تحصیلاتش را در زمینه استخراج فلزات با تمرکز بر فلز چدن ادامه داد و پس از اتمام دوره تکمیلی، به ژاپن بازگشت و در شرکت معدن کوهارا به کار پرداخت و در سال ۱۹۲۸ به ریاست این شرکت منصوب شد. در سال ۱۹۳۰ این شرکت را خریداری کرد و با استفاده از آن شرکت نیپون سانگیو را تاسیس کرد که چندی بعد، به نیسان تغییر نام داد.

در سال ۱۹۳۱ و در پی حادثه موکدن، آیکاوا از رکود اقتصادی پیش آمده، بهره جست و اقدام به خریداری ۱۳۲ شرکت کوچک و بزرگ کرد که به‌عنوان نمونه می‌توان به شرکت‌هایی چون ایسوزو، ان‌ای‌سی، شرکت معدن نیپون و هیتاچی اشاره کرد. از همین جا بود که شرکت نیسان را تقویت کرد و آن را به‌صورت بزرگ‌ترین خودروساز ژاپن درآورد. اگر چه جنگ جهانی دوم برنامه‌های او را به هم ریخت و ضربه‌ای مهلک به نیسان و دیگر شرکت‌های صنعتی ژاپن وارد کرد، اما آیکاوا نقشی مهم در پی ریختن صنایع مدرن و بزرگ ژاپن پس از آن جنگ ویرانگر داشت.

 

تولید محتوای بخش «وب گردی» توسط این مجموعه صورت نگرفته و انتشار این مطلب به معنی تایید محتوای آن نیست.