ژرار دوبرو، نظریه‌پرداز تعادل اقتصادی

کدخبر: ۱۴۱۶
ژرار دوبرو (۴ جولای ۱۹۲۱ - ۳۱ دسامبر ۲۰۰۴) اقتصاددان فرانسوی و برنده نوبل اقتصاد در سال ۱۹۸۳ بود. او در جوانی به تحصیل ریاضیات پرداخت. در سال ۱۹۴۶ از دانشگاه پاریس فارغ‌التحصیل شد.

پس از جنگ‌جهانی دوم، عضو گروه بورباکی شد که مجمعی از ریاضیدانان جوان فرانسوی بود که به‌دنبال بازسازی بنیان‌های منطقی ریاضیات بودند. دوبرو در سال ۱۹۴۸ با بورس بنیاد راکفلر به ایالات‌متحده آمریکا رفت و به عضویت «کمیسیون کاولز» در دانشگاه شیکاگو درآمد.

در همین حال، همکاری خود را با کنث‌آرو شروع کرد و با همکاری او مقاله مشهور «وجود تعادل در اقتصاد رقابتی» را در سال ۱۹۵۱ منتشر کرد که اثبات ریاضی وجود تعادل عمومی با استفاده از روش توپولوژی است که تا آن زمان در اقتصاد ناشناخته بود. مقاله آرو- دوبرو بسیاری از جنبه‌های رقابت در دنیای واقعی را روشن ساخته است.

این ریاضی‌دان در سال ۱۹۵۵ به دانشگاه ییل پیوست و تا سال ۱۹۶۰ به‌عنوان دانشیار به تدریس مشغول بود. او در سال ۱۹۵۹، اثر مشهور خود «نظریه ارزش تحلیل فرضیه‌ای تعادل اقتصادی» را منتشر کرد. دوبرو در سال ۱۹۶۰ دانشگاه ییل را ترک کرد و به دانشگاه کالیفرنیا در برکلی پیوست.

او از سال ۱۹۶۹ تا سال ۱۹۷۱ رئیس انجمن اقتصادسنجی آمریکا بود و در سال ۱۹۷۰ به عضویت «انجمن پیشبرد علم» درآمد. دوبرو در سال ۱۹۷۷ از دانشگاه بن و در سال ۱۹۸۰ از دانشگاه لوزان دکترای افتخاری دریافت کرد. در سال ۱۹۹۰ به‌عنوان رئیس American Economic Association انتخاب شد.

تولید محتوای بخش «وب گردی» توسط این مجموعه صورت نگرفته و انتشار این مطلب به معنی تایید محتوای آن نیست.