«داگلاس انگل‌بارت» مخترع ماوس

کدخبر: ۱۲۶۶
داگلاس انگل‌بارت از پیشگامان علم رایانه و مخترع ماوس، دوم جولای سال ۲۰۱۳ در ۸۸ سالگی درگذشت. کار علمی داگلاس انگل‌بارت منجر به تحول در استفاده از رایانه شد. داگلاس در شهر پورتلند ایالت اورگان متولد شد. اجداد آلمانی و سوئدی داگلاس به آمریکا مهاجرت کرده بودند.
«داگلاس انگل‌بارت» مخترع ماوس

داگلاس در سال ۱۹۴۲ موفق شد دوره دبیرستان خود را به پایان برساند سپس به کالج ایالتی اورگان رفت؛ اما چندی بعد برای خدمت در نیروی دریایی در اواخر جنگ جهانی به ارتش پیوست و حدود دو سال در فیلیپین به‌عنوان تکنیسین رادار خدمت کرد. بعد از دوران خدمت در ارتش به دانشگاه اورگان بازگشت و دوره‌ کارشناسی خود را در رشته مهندسی برق در سال ۱۹۴۸ به پایان رساند. بعد از پایان دوره کارشناسی به استخدام کمیته رایزنی ملی هوانوردی آمریکا درآمد و در آنجا به تحقیق درخصوص نگهداری تونل‌های باد پرداخت. در سال ۱۹۵۱ داگلاس از کارش استعفا داد تا تحصیلات خود را ادامه دهد و وارد دوره دکترا در دانشگاه برکلی شود. آنچه باعث شهرتِ داگلاس انگل‌بارت شد اختراعی بود که وی در سال ۱۹۷۰ به نام خود تحت عنوان Computer Mouse ثبت کرد.

آغاز فعالیت‌ حرفه‌ای داگلاس انگل‌بارت به یک بعدازظهر زمستانی در سال ۱۹۶۸ بازمی‌گردد که وی برای نخستین بار در برابر جمع خبرنگاران یکی از ایده‌های خود را معرفی کرد. واکنش‌ها به سخنرانی ‌او و ارائه ایده‌اش به اندازه‌ای مثبت بود که بعدها از آن به‌عنوان «مادر همه اجراها» یاد شد. در این سخنرانی داگلاس انگل‌بارت یک شیء جعبه‌مانند را به حاضران معرفی کرد که نام «تعیین‌کننده موقعیت ایکس وای» (X-Y position indicator) را بر آن نهاده بود. این اختراع او همان وسیله‌ای بود که امروزه به نام ماوس شناخته می‌شود. او همچنین در بخشی از سخنانش به ایده راه‌اندازی اینترنت و نخستین کنفرانس‌های ویدئویی نیز اشاره کرد. داگلاس انگل‌بارت هرگز از راه اختراع ماوس پولدار نشد. مرکز تحقیقاتی استنفورد پس از ثبت اختراع وی، پروانه ساخت آن را در ازای ۴۰ هزار دلار به کمپانی اپل فروخت. این کمپانی نیز در سال ۱۹۸۳ نخستین ماوس تجاری را همراه با رایانه شخصی خود، اپل لیزا، به بازار عرضه کرد. انگل‌بارت در جریان یک مصاحبه در سال ۲۰۰۵ عنوان کرد که دو دهه گذشته از زندگی خود را به‌عنوان یک شکست می‌بیند، زیرا او تا به حال موفق نشده کمک مالی برای تحقیقاتش جمع‌آوری کند یا «موجب ترغیب کسی برای مذاکره بر سر تاریخ اختراع ماوس» شود. انگل‌بارت هنگام معرفی ماوس، نسبت به دستکاری اطلاعات ابراز نگرانی کرده بود. داگلاس انگل‌بارت روی فناوری‌های متعددی نظیر شبکه‌های رایانه‌ای یا ویرایشگر تصویری کار کرد. او دوبار ازدواج کرده بود و ۴ فرزند به یادگار گذاشته است.

تولید محتوای بخش «وب گردی» توسط این مجموعه صورت نگرفته و انتشار این مطلب به معنی تایید محتوای آن نیست.

تیتر یک