آدلر، مخترع کنترل از راه دور

کدخبر: ۱۰۸۸
رابرت آدلر، مخترع کنترل از راه دور تلویزیون ۱۵ فوریه سال ۲۰۰۷ در ۹۳ سالگی درگذشت. او در وین متولد شد. مادرش پزشک و پدرش نظریه‌پرداز اجتماعی بود. زمانی که ۲۴ سال داشت مدرک دکترای فیزیک را از دانشگاه وین دریافت کرد. در ۱۹۳۹، یک سال پس از پیوست اتریش به آلمان، وین را ترک کرد. نخست به بلژیک و پس از آن به انگلستان رفت. در ۱۹۴۱ به اصرار دوستانش به ایالات‌متحده آمریکا مهاجرت کرد. اندکی بعد توسط شرکت زنیت استخدام شد. از آن پس در شیکاگو سکنی گزید.
آدلر، مخترع کنترل از راه دور
نویسنده: نیما یافت‌آبادی

از آدلر بیش از ۱۸۰ اختراع و ۴۵ مقاله باقی مانده ‌است. در سال ۱۹۸۰ مدال افتخاری ادیسون را دریافت کرد. کنترل از راه دور تلویزیون مهم‌ترین اختراع رابرت آدلر است.

پیش از آن یوجین پولی (همکار آدلر در شرکت زنیت) نخستین کنترل از راه دور بی‌سیم را اختراع کرده بود که با نور کار می‌کرد. وی سلول‌های فوتوالکتریکی را روی تلویزیون تعبیه کرده بود.

اما دستگاه یوجین پولی کارآیی نداشت به این خاطر که سلول‌ها به نور خورشید واکنش نشان می‌دادند و تابش نور خورشید موجب تغییر کانال‌ها می‌شد.

آدلر کنترل از راه دور تلویزیون را با استفاده از امواج فراصوت ساخت. این کنترل‌ها به مدت ۲۰ سال استفاده می‌شدند.

شرکت زنیت و سایر شرکت‌ها تا سال ۱۹۸۰بالغ بر ۹ میلیون دستگاه از این نوع کنترل‌ها را به فروش رساندند. از مزایای دستگاه آدلر، بی‌نیازی آن به باتری بود.

تولید محتوای بخش «وب گردی» توسط این مجموعه صورت نگرفته و انتشار این مطلب به معنی تایید محتوای آن نیست.