ژروم؛ نقاش بازارهای خاورمیانه

کدخبر: ۶۰۰
ژان لئون ژروم (۱۹۰۴ - ۱۸۲۴) نقاش و تندیس‌گر مشهور فرانسوی است. ژروم در سال۱۸۴۰ به پاریس رفت و در آنجا زیر نظر پل دلاروش تحصیل کرد. او سپس به سیر و سیاحت فلورانس، رم و واتیکان رفت. در بازگشت به پاریس در سال۱۸۴۴، مانند بسیاری از دانشجویان دلاروش، به آتلیه چارلز گلیر پیوست و برای مدت کوتاهی در آنجا درس‌های پیشرفته نقاشی را آموخت.
ژروم؛ نقاش بازارهای خاورمیانه

او با تابلو «نبرد خروس» (۱۸۴۶) که یک تمرین آکادمیک در زمینه خاق اثری واقع‌گرایانه بود، به شهرت رسید.  سال۱۸۴۷ این نقاشی را در یک مسابقه شرکت داد که مدال درجه سه را برای او به ارمغان آورد. این اثر از سوی منتقد تاثیرگذار فرانسوی، تئوفیل گوتیهف مورد ستایش قرار گرفت که در شکل‌گیری شخصیت هنری ژروم نقش داشت. در سال۱۸۵۱، گلدانی را که بعدا توسط امپراتور ناپلئون سوم فرانسه به شاهزاده آلبرت تقدیم شد، تزیین کرد که اکنون بخشی از مجموعه سلطنتی در کاخ سنت جیمز لندن است.  

طیف آثار او شامل نقاشی‌های تاریخی، اساطیر یونان، شرق‌شناسی، پرتره و موضوعات دیگر بود که سنت نقاشی آکادمیک را به اوج هنری رساند. ژروم در پنجاه‌سالگی به مجسمه‌سازی روی آورد. اولین کار او یک مجسمه بزرگ برنزی از یک گلادیاتور بود که پایش را روی قربانیش گذاشته بود. در سال۱۸۵۶، ژروم برای اولین بار از مصر دیدن کرد. برخی نقاشی‌های او بازار قاهره را ترسیم می‌کند که در نوع خود بی نظیر است.  او سپس به دمشق و ارشلیم رفت. بازار برده‌ها، استخر بزرگ بورسا، استخر در حرمسرا، و موضوعات مشابه، آثار تخیلی و مدر عین حال مشاهده‌گرانه‌ای بودند که ژروم با دقت جزئیات معماری خاورمیانه را در آنها به تصویر کشیده است.  نیروی فوق‌العاده در کنار محبوبیت گسترده منجر به خلق مجموعه عظیمی از آثار شد که اکنون در موزه‌ها و مجموعه‌های خصوصی در سراسر جهان نگهداری می‌شود. ژروم در اواخر عمر مشهورترین هنرمند زنده جهان بود. «تاجر فرش در قاهره»، اثر ژان‌لئون ژروم است که در دهه۱۸۵۰ خلق شده است. نقاش در این تابلو عرضه فرش ایرانی در عمارتی در قاهره را به تصویر کشیده است.