زمینه‌ها و آغازگاه‌های بازار هنر

کدخبر: ۵۲۰
زمینه بازار حراج آثار هنری به یونان باستان برمی‌گردد. هرودوت، مورخ بزرگ ۵۰۰ سال قبل از میلاد، حراج زیورآلات متعلق به زنان را ثبت کرده است. با این حال، اولین شواهد حاکی از حراج‌های هنری به دوران رومیان مربوط می‌شود.
زمینه‌ها و آغازگاه‌های بازار هنر

 قرن هفدهم را باید نقطه عطف در بازار هنر تلقی کرد. ظهور طبقه متوسط ​​تجاری هلند و برخی از مناطق ایتالیا باعث شکوفایی بازار آثار هنری شد. از آن زمان روزنامه‌ها، گزارش حراج آثار هنری در قهوه‌خانه‌ها و نوشگاه‌های لندن و پاریس را منتشر کردند و آتش این اجاق را شعله‌ور نگه داشتند.

در سال۱۶۷۴ اولین خانه حراج، درهای خود را برای تجارت در استکهلم باز کرد. سده۱۷۰۰ میلادی آغاز تاریخ مدرن حراج آثار هنری با دو رویداد مهم بود: گشایش و راه‌اندازی بزرگ‌ترین خانه‌های حراج در جهان: ساتبیز در سال۱۷۴۴ و پس از آن کریستیز در سال۱۷۶۶. کریستی، این خانه حراج بریتانیایی، در لندن واقع شده است و دارای شاخه‌ها و شعبه‌هایی در نیویورک، پاریس، هنگ‌کنگ، میلان، آمستردام، ژنو، شانگهای و دبی است.

کریستی در سال۲۰۲۲ بیش از ۴/ ۸میلیارد دلار کالاهای هنری و عتیقه فروخت که بالاترین رقم ثبت‌شده در تاریخ این خانه حراج بود. در سال۲۰۱۷، اثری منسوب به لئوناردو داوینچی، نقاش بزرگ ایتالیایی در دوره رنسانس به قیمت ۴۵۰میلیون دلار فروش رفت که بالاترین قیمتی است که تا به حال برای یک اثر هنری پرداخته شده است.

 

تیتر یک