آغاز انبوه‌سازی «اتومبیل مردم»

کدخبر: ۱۸۶۱
از سال ۱۹۳۶ م. انبوه‌سازی فولکس واگن آغاز شد. چند هفته قبل از این، هیتلر دستور ساخت انبوه فولکس واگن قورباغه‌ای را به مهندس پورشه، طراح آن داده بود و نام این خودرو را به امید اینکه هر آلمانی یک دستگاه از آن را داشته باشد «اتومبیل مردم» گذاشته بود.
آغاز انبوه‌سازی «اتومبیل مردم»

در اوایل دهه ۱۹۳۰ میلادی خودروهای موجود در آلمان اکثرا خودروهای لوکس و گران‌قیمت بودند و یک فرد متوسط در جامعه آلمان به زحمت می‌توانست برای خود خودرو خریداری کند.

این فضای خالی در بازار خودرو آن زمان آلمان باعث شد بسیاری از خودروسازان، به‌صورت مستقل پروژه «خودروی مردم» را استارت بزنند، از آن جمله می‌توان مرسدس ۱۷۰اچ را نام برد.

در سال ۱۹۳۳ در حالی که تمام پروژه‌های مستقل در حال پیگیری بودند و بعضا به نتایج خوبی نیز رسیده بودند، آدلف هیتلر رسما از تاسیس پروژه «خودروی مردم» حمایت شونده توسط حزب مرکزی پرده برداشت. هدف این پروژه تولید خودرویی بود که توانایی حمل دو فرد بزرگسال و سه کودک را داشته باشد و اکثر مردم توانایی خرید آن را نیز داشته باشند.

در حقیقت هیتلر اعلام کرد که قیمت خودروی مردم ۹۹۰ رایش مارک (معادل ۳۹۶ دلار آمریکا در دهه ۱۹۳۰) خواهد بود که در آن زمان قیمت یک موتورسیکلت بود و اکثر مردم توانایی خرید آن را داشتند.

در سال ۱۹۳۶ نمونه‌های اولیه خودرو که از یک موتور چهار سیلندر خطی خنک شونده با هوا، که در عقب ماشین بود بهره می‌گرفت، آماده شده بود.

در سال ۱۹۳۷ خودرو مذکور تحت برند فولکس واگن با کد کمپانی کی‌دی‌اف تولید شد که بعدها با نام فولکس قورباغه‌ای (فولکس‌واگن بیتل) شناخته شد. فولکس واگن یک شرکت خودروسازی آلمانی است که مهم‌ترین برند متعلق به گروه فولکس‌واگن است.

این گروه هم‌اکنون بزرگ‌ترین خودروساز اروپا بوده و سومین شرکت بزرگ خودروسازی جهان محسوب می‌شود. امروزه از ۱۰ خودروی پرفروش تمام دوران صنعت خودروسازی جهان، سه خودرو به شرکت فولکس‌واگن تعلق دارد که عبارتند از: فولکس‌واگن پاسات، فولکس‌واگن گلف و فولکس قورباغه‌ای. این شرکت همچنین در میان تمامی خودروسازهای جهان، بیشترین میزان سرمایه‌گذاری را در بخش تحقیق و توسعه هزینه می‌کند.