نگاهی کوتاه به تاریخچه تولید کولر اتومبیل در ایران

کدخبر: ۱۸۳۹

اگرچه کارخانه تولید کولر ایران در یکم آذر ماه ۱۳۷۳ در مراسمی با حضور مهندس محمدرضا نعمت‌زاده (وزیر صنایع وقت) افتتاح شد، اما اسناد و شواهد نشان می‌دهد که بنیان‌گذاری برای تشکیل چنین مجموعه‌ای در ایران از سال‌ها پیش آغاز شده بوده است.

آن‌طور که رسانه‌های ۲۵ اسفند سال ۱۳۴۸ نوشته‌اند این حرکت توسط حاج علی‌اکبر توسل‌باقری- که پیش از این از او به عنوان بنیان‌گذار شرکت حمل‌ونقل قدیمی اتوتوکل یاد کرده‌ایم- آغاز شده است و او در آن سال شرکت تجاری واردات کولر اتومبیل به ایران را در چنان روزی به ثبت رسانید و فعالیت آن را به عنوان یکی از شرکت‌ها و زیرمجموعه‌های اقماری اتوتوکل آغاز کرد و رفته رفته آن را به یک موسسه مادر تبدیل نمود که امروزه از آن با عنوان «شرکت کولر ایران» یاد می‌شود.

او نخستین کولر خود را در ابتدای دهه ۵۰ برای اتومبیل پیکان طراحی و تولید کرد و درآن سال برادران خیامی از اندیشه خلاقانه او استقبال کردند زیرا تا آ‌ن زمان تمام پیکان‌های تولیدی کارخانه ایران ناسیونال فاقد کولر بودند.

زمانی که نخستین کولر ساخته شده برای پیکان به انگلستان رفت و مورد تایید کارشناسان قرار گرفت ۲۰ هزار دستگاه کولر برای پیکان‌ها تولید شد و اکنون به عنوان یکی از سرشناس‌ترین سازندگان کولر اتومبیل در کشور شناخته می‌شود.