تاثیر سخنرانی وزیر دارایی در فروش «رادیو»

کدخبر: ۱۷۸۷

شانزدهم اردیبهشت ۱۳۱۸ بازار خرید و فروش انواع رادیو در تهران رونق داشت، زیرا ۱۵ اردیبهشت روزنامه اطلاعات بخش دوم سخنرانی وزیر دارایی وقت «بدر» را که در تالار دبیرستان دار‌الفنون انجام شده بود در صفحه اول به چاپ رساند که موضوع آن درباره «فواید اجتماعی رادیو» بود.

او در سخنرانی‌اش که در روزهای ۱۴، ۱۵، ۱۶ و ۱۷ در روزنامه اطلاعات به چاپ رسیده بود به ارائه تاریخچه‌ای از «رادیو دیفوریون» در دنیا پرداخته و گفت: «هانری هرتس» یکی از تاثیرگذاران در موضوع فیزیک در آلمان بود که دستگاهی ساخت که وجود امواج الکترومغناطیسی را عملا به‌وسیله آن اثبات نمود واقعه‌ای که در تاریخ ۱۸۸۸ میلادی رخ داد و این کشف او در مرحله بعد مبدل به اختراع تلگراف بی‌سیم گردید.

او همچنین با ارائه آماری گفته است اکنون در انگلستان ۱۷۱ نفر از ۱۰۰۰ نفر و در دانمارک ۱۷۶ نفر از ۱۰۰۰ نفر جزو مشترکین رادیو هستند و در سال ۱۹۳۸ میلادی تعداد مشترکین رادیو در آلمان ۱۱۵۰۳۰۹۱ نفر، در انگلستان ۸۸۲۵۰۱۶ نفر، در فرانسه ۴۷۰۵۸۵۹ نفر هستند و هر روز دارد به تعدادشان اضافه می‌شود و امروزه رادیو دیفورین بهترین وسیله انتشار اخبار، موسیقی، صحبت و نطق است. در همین شماره روزنامه آگهی برنامه‌های رادیو لندن به زبان عربی، انگلیسی و نیز برنامه‌های رادیو برلین به زبان آلمانی و انگلیسی در ایران، به چاپ رسیده است.