کمک‌های کارخانه «فورد» به ایران

کدخبر: ۱۷۶۱

دو تن از نمایندگان موسسه خیریه «فورد» که روز هشتم خرداد سال ۱۳۳۱ وارد تهران شده بودند اعلام کردند قصد دارند که از طرف موسسه متبوع خود و از نظر ارزی به ایران کمک کنند.

آقایان «جان مولر» و «روی کانلیف» دو تن از اعضای بنگاه خیریه «فورد» درباره مسافرت به ایران اظهار داشتند: ما ماموریت رسمی نداریم و فقط مشغول بازدید از ایران و سایر نقاط آسیا می‌باشیم و در تهران با مقامات دولتی و غیردولتی ملاقات و مذاکره خواهیم کرد و این مذاکرات بیشتر در اطراف پروژه‌هایی خواهد بود که بنگاه «فورد» می‌تواند از نظر تامین ارز خارجی به ایران کمک کند و ما این‌گونه پروژه‌ها را اگر پیشنهاد شود مطالعه خواهیم کرد.

یکی از آنها توضیحات دیگری نیز داد و اضافه کرد: بنگاه «فورد» در نظر دارد ۱۰۰ نفر از آسیا انتخاب کرده و برای آشنا ساختن آنها به رشته‌های مختلف با هزینه‌ خود به آمریکا اعزام نماید تا پس از مراجعه به کشورهای خود بتوانند مورد استفاده واقع شوند.

بنگاه فورد یک موسسه غیرسیاسی می‌باشد که هزینه عملیات آن از طرف مرحوم «ارسل فورد» پسر «هنری فورد» صاحب کمپانی «اتومبیل فورد» تامین شده و ریاست این بنگاه (در سال ۱۳۳۱) به عهده «پل هوفمان» رئیس سابق برنامه همکاری اقتصادی آمریکا در اروپا است.