کشف گوهر شب‌چراغ در معادن یزد

کدخبر: ۱۷۱۰

روز پنجم تیر ماه سال ۱۳۳۵ رسانه‌ها خبر دادند که معادن جدیدی در اطراف بیابان‌های یزد کشف شده است که به‌زودی ایران را تبدیل به ثروتمندترین کشور جهان خواهد کرد.

در یکی از این گزارش‌های رسانه‌ای آمده است: مدتی است که حوالی خلوت و بایر «شیرکوه» در نزدیکی یزد، صحنه فعالیت‌های عجیبی قرار گرفته است و عده‌ای از مهندسان و متخصصان خارجی در آنجا مشغول فعالیت شده‌اند و همه روزه هواپیماها بالای سر «شیرکوه» به رفت و آمد مشغولند و آلات و ادواتی در آن محل آورده شده است.

و نیز ماموران دولتی اطراف را محافظت می‌کنند و از پانصد متری هیچ‌کس را اجازه نزدیک شدن نمی‌دهند. می‌گویند به دلیل سوابق و شواهد تاریخی و وجود سنگ‌های درخشنده، شب‌ها پرتوی از دور مثل چراغ در این منطقه می‌درخشد و همچنین به قراری که شایع شده در این کوه فلز گرانبهایی وجود دارد و اکنون مشغول استخراج آ ن شده‌اند و به اغلب احتمالات این فلز قیمتی باید «رادیوم» یا «اورانیوم» باشد.

مقامات رسمی محلی از هرگونه توضیحی در این‌باره خودداری می‌کنند، ولی عده‌ای از مهندسان و کارشناسان اظهار کرده‌اند که اگر استخراج این فلز به نتیجه مطلوب برسد کشور ایران از دریافت هرگونه کمک خارجی بی‌نیاز خواهد شد و از قرائن برمی‌آید که این فلز در دنیا بسیار نایاب و بسیار نادر است. اما بین مردم «شیرکوه» شایع شده است که در این جا گوهر شب چراغ پیدا شده است.