حقوق معلمان و پاسبان‌های سال ۳۷

کدخبر: ۱۶۶۷

لایحه مربوط به حقوق معلمان، پاسبانان و کارمندان در دوم مرداد ۱۳۳۷ توسط نمایندگان مجلس شورای ملی دریافت شد و خبر آن در متن مذاکرات مجلس شورای ملی منعکس گردید.

در خبری که روز سوم مرداد از رادیو ایران در این باره پخش شد آمده است: دکتر اقبال نخست‌وزیر امروز در مجلس گفت: موقع تنظیم جدول حقوق معلمان،‌ وزیر فرهنگ تذکر دادند که آموزگارانی هستند که حقوق ماهیانه‌شان از ۳ هزار ریال کمتر است و لازم بود که به آنها نیز کمک و مساعدت شود. چون نه در قانون و نه در بودجه برای این طبقه پیش‌بینی نشده بود و دولت تصمیم گرفت حقوق این طبقه را نیز ترمیم کند و این لایحه به قید فوریت تقدیم می‌شود.

دکتر اقبال در ادامه گفت: لایحه دیگر برای استفاده از اعتبار پذیره ۲۵ میلیون دلاری است که به موجب قرار بین شرکت ملی نفت و کمپانی «پان امریکن» در یک ماه قبل به دولت ایران پرداخت شده است و دولت در مسافرت‌های دسته جمعی به نقاط مختلف کشور برای آگاهی از اوضاع به احتیاجات هر استان پی برده است و تصور می‌کنم این عمل دولت مفید بوده است (حضار مجلس: صحیح است) ما در این مسافرت‌ها متوجه شدیم باید در نقاط مرزی اعتبارات ویژه‌ای اختصاص داده شود و بنابراین این مبلغ را برای آنها لحاظ کردیم.