ارزان شدن رادیو و تلویزیون در سال ۱۳۵۴

کدخبر: ۱۵۸۸
ارزان شدن رادیو و تلویزیون در سال ۱۳۵۴

مرکز بررسی قیمت‌های وزارت بازرگانی روز ۸ شهریور سال ۱۳۵۴ در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که قیمت رادیو و تلویزیون در بازار لوازم خانگی ارزان می‌شود.

در این اطلاعیه ذکر شده بود: واحدهای تولیدکننده رادیو و تلویزیون گفت‌وگوهایی را در هفته آینده با مرکز بررسی قیمت‌ها در جهت تقلیل قیمت‌های انواع رادیو و تلویزیون ساخت داخل آغاز می‌کنند و پیش‌بینی می‌شود که نتیجه این مذاکرات به تقلیل قیمت تلویزیون در هر دستگاه بیش از ۱۰۰ تومان (تا ۱۲۰ تومان) بینجامد.

تولیدکنندگان رادیو و تلویزیون در ایران معتقدند هرگاه دولت ارقام دریافتی از هر دستگاه تلویزیون را که برای توسعه شبکه رادیو و تلویزیونی کشور دریافت می‌شود لغو کند، مجموع رقم کاهش قیمت این دو کالا برای مردم ایران جالب توجه خواهد شد و قیمت هر دستگاه تلویزیون به ۳۰۰ تا ۴۰۰ تومان خواهد رسید. اولین تلویزیون‌ها در ایران در دهه چهل تولید شد.

در آن سال‌ها کارخانه‌ پارس الکترونیک نخستین تلویزیون‌های ایرانی را تولید کرد که البته قبل از آن به مونتاژ تلویزیون و رادیوهای «گروندیک» می‌پرداخت. این کارخانه در سال ۱۳۴۱ به دست «محمدتقی برخوردار» در حاشیه خیابان آیزنهاور (آزادی امروز) تهران بنیانگذاری شد اما در سال‌های بعد از انقلاب تحت نظر سازمان صنایع ملی ایران به کار خود ادامه داد تا اینکه در سال ۱۳۷۱ توسط سازمان تامین اجتماعی خریداری شد.