آزاد شدن واردات و صادرات طلا- جواهر

کدخبر: ۱۵۷۴
آزاد شدن واردات و صادرات طلا- جواهر

در پی فشارهای بازار و مسوولان گمرک بالاخره دولت و بانک مرکزی در ۱۱ شهریور سال ۱۳۵۴ تصمیم گرفتند که واردات و صادرات طلا و جواهرات را آزاد اعلام کنند. در چنان روزی بود که بانک مرکزی رسما اعلام کرد واردات و صادرات طلا و نقره خام آزاد است و تصمیم آن در جلسه هیات وزیران در روز شنبه ۱ شهریور (۵۳) اتخاذ شده است که البته پیشنهاددهنده آن بانک مرکزی بوده که وزارت اقتصاد و دارایی نیز با آن موافق بوده است.

در اطلاعیه بانک مرکزی که عصر روز دوشنبه ۱۱ شهریور در جراید منتشر شد، آمده بود: براساس این مصوبه ورود و صدور طلا و نقره خام طبق آیین‌نامه‌ای که به تصویب شورای پول و اعتبار خواهد رسید مجاز خواهد بود و به منظور ایجاد تسهیلات برای ورود و صدور خرید و فروش شمش طلا و نقره به‌زودی آیین‌نامه‌ای به تصویب شورای پول و اعتبار خواهد رسید و سپس اقدامات لازم از طریق یک یا دو بانک عمده کشور که برای انجام معاملات مربوط پیش‌قدم شده‌اند به عمل خواهد آمد.

قیمت مسکوکات طلا (۱۱ شهریور ۵۳) در بانک ملی و بازار آزاد به این شرح بود: سکه پهلوی در بانک ملی ۲۷۰ تومان و در بازار آزاد ۲۷۳ تومان و ربع پهلوی در بانک ملی ۶۸ تومان و در بازار آزاد ۷۳ تومان.