دستور توقیف اموال شعاع‌السلطنه

کدخبر: ۱۱۹۲
دهم اکتبر ۱۹۱۱ «مورگان شوستر» آمریکایی دستور داد که اموال شعاع‌السلطنه تا تسویه بدهی مالیاتی‌اش توقیف شود. در پی این اقدام، دولت روسیه که طبق پیمان تقسیم ایران (قرارداد اوت ۱۹۰۷ سن پترزبورگ)، در ایران قزاق مستقر کرده بود برای جلوگیری از اجرای تصمیم شوستر، به بهانه متوسل شد و در اطراف املاک شعاع‌السلطنه نیروی نظامی مستقر کرد.
دستور توقیف اموال شعاع‌السلطنه

ملک منصور میرزا شعاع‌السلطنه(۱۲۵۳-۱۲۹۹) دومین فرزند ذکور مظفرالدین شاه بود. او در ۱۳۱۴ ق. والی گیلان و پس از آن حاکم فارس و بنادر جنوب شد. شعاع‌السلطنه خیلی زود ثروتمند شد و در تهران مستغلات زیادی برای خود تدارک دید و در چیذر و شمیران باغ وسیع و مصفایی بنیان نهاد. کاخ شهری او در خیابان امیریه مجاور باغ کامران میرزا قرار داشت که هم اکنون قسمتی از آن باغ دانشکده افسری است. او از طرفداران سیاست روسیه تزاری در ایران بود. چند سفر به روسیه رفت و با شاهزادگان آن کشور دوستی برقرار کرد.

قبل از اینکه مظفرالدین شاه به اروپا برود او به سیر و سیاحت در اروپا پرداخت. پس از مراجعت پدر خود را تشویق به رفتن اروپا کرد. در دوره محمدعلی شاه مواجب و مستمری او از تمام شاهزادگان بیشتر بود و هر سال ۱۱۴ هزار تومان مواجب نقدی و جنسی داشت. مجلس اول برای صرفه‌جویی در بودجه کشور مستمری‌ها را تقلیل داد از جمله مستمری شعاع‌السلطنه از ۱۱۴ هزار تومان به دوازده هزار تومان تقلیل پیدا کرد. از آن تاریخ شعاع‌السلطنه با مشروطیت به مخالفت پرداخت. پس از خلع محمدعلی میرزا از سلطنت، او نیز با برادر خود همراهی کرد و از ایران خارج شد. وقتی شوستر آمریکایی خزانه‌دار کل برای مالیات‌های عقب افتاده او اجرائیه صادر کرد بر بالای مستغلات شعاع‌السلطنه پرچم روسیه افراشته شد و با مداخله روس‌ها او از پرداخت بدهی سنگین خود به دولت مشروطه امتناع کرد.