تحویل بانک استقراضی به دولت ایران

کدخبر: ۱۰۴۴
یکی از اتباع دولت روسیه، به نام ژاک پولیاکوف پیشنهاد تاسیس بانکی را در ایران مطرح کرد که از طریق آوردن سرمایه به‌وسیله روس‌ها تاسیس شد و به‌عنوان بانک استقراضی مشهور شد. این پیشنهاد، در سال ۱۲۶۹ (۱۸۹۰ میلادی)، قبول و به این منظور امتیازنامه‌ای از طرف ناصرالدین شاه صادر شد.
تحویل بانک استقراضی به دولت ایران

به این ترتیب برای مدت ۷۵سال، به شخص نامبرده اجازه دایر کردن شرکتی، به نام «انجمن استقراضی ایران» و حق انحصاری برای حراج عمومی داده شد. این بانک به مرور محلی برای مداخله دولت روسیه شد. به این ترتیب همواره مذاکراتی برای واگذاری این بانک به ایرانیان وجود داشت. 

در روز ۱۴ فروردین ۱۳۰۰جلسه کمیسیون تحویل بانک استقراضی به دولت ایران با حضور شاهزاده نادر میرزا نماینده وزارت امور خارجه ایران، «یرلسکپن» نماینده سفارت شوروی و میرزاعلی‌اصغر خان عضو کمیسیون سابق تحویل بانک و روسای قدیم و جدید بانک استقراضی، در ساعت ۱۱ صبح در ساختمان وزارت امور خارجه برگزار شد و راجع به دعاوی کارکنان آن بانک نیز به‌طور جداگانه مذاکره شد.

در همین زمان «روتشتین» وزیرمختار جدید شوروی در ایران که هنوز در عشق‌آباد به‌سر می‌برد در گفت‌وگو با «نادر میرزا» نماینده ایران در عشق‌آباد درباره تحویل بانک استقراضی، به او گفت که بهتر است، دولت ایران در این خصوص تعجیل نکند تا وی به تهران برود و پس از رسیدگی به دفاتر محاسبات، بانک را به ماموران ایران تحویل دهد تا وجوهات و اموال بانک که متعلق به دولت ایران است از بین نرود.