کشف و تولید واکسن فلج اطفال

کدخبر: ۱۰۳۲
۱۱ آوریل ۱۹۵۵ روزی مهم در تاریخ پزشکی بود. در این روز اعلام شد که واکسن درمانگر بیماری پولیو فلج اطفال ساخته شده است. کاشف این واکسن، دکتر یوناس سالک از مهاجران روس در آمریکا بود.
کشف و تولید واکسن فلج اطفال

مطالعات پزشکی درباره ساخت این واکسن از سال ۱۷۸۹ آغاز شده بود. سالک در سال ۱۹۳۹ از مدرسه پزشکی دانشگاه نیویورک فارغ‌التحصیل شد و خیلی زود کار در بیمارستانی در نیویورک را آغاز کرد. او خیلی زود هوش و ذکاوتش در امر تحقیقات پزشکی را نشان داد؛ به‌طوری‌که از سوی دانشگاه میشیگان برای ادامه تحقیقات پزشکی موردنظرش پذیرفته شد.

او در ادامه و بنا به درخواست ارتش آمریکا نخستین واکسن آنفلوآنزا را تولید کرد. سالک همچنین به‌دنبال تولید واکسنی برای درمان بیماری فلج اطفال بود؛ اما سال‌ها طول کشید تا واکسن مورد نظرش را کشف و تولید کند. تا آنکه در سال ۱۹۵۵ پس از گذشت یک سال از آغاز آزمایش‌ها روی یک میلیون کودک ۶ تا ۹ سال، اثرگذاری واکسن فلج اطفال مورد تایید قرار گرفت.

سالک نه تنها درخواستی برای ثبت اختراعش نداد؛ بلکه پولی نیز برای این پروژه طلب نکرد؛ اما دستاورد و پاداش کار او زندگی سالم میلیون‌ها کودک در سراسر جهان بود. این دانشمند بزرگ ۲۳ ژوئن سال ۱۹۹۵ در سن ۸۰ سالگی درگذشت.