موزه نفت در قلب تگزاس

کدخبر: ۵۱۸
موزه نفت «پرمین بیسن» شهر «میدلند» در ایالت تگزاس، در قلب یک منطقه تولید نفت و گاز قرار دارد. این موزه در سال۱۹۷۵ تاسیس شده و در حال حاضر با برخورداری از اسناد و تجهیزات غنی یکی از مهم‌ترین موزه‌های نفت و گاز جهان و از جمله مراکز مهم نمایش آثار و اسناد تاریخی در آمریکا به‌شمار می‌رود. این موزه سرگذشت ۲۳۰میلیون ساله حوزه نفتی پرمین بیسن را برای بازدیدکنندگان روایت می‌کند.
موزه نفت در قلب تگزاس

حوزه نفتی پرمین بیسن شامل غرب تگزاس و بخشی از منطقه شرقی جنوب نیومکزیکو می‌شود. تاریخ اکتشاف و استخراج نفت و گاز در این منطقه به دهه‌های ۱۹۲۰ و ۱۹۳۰ می‌رسد. موزه پرمین بیسن در زمینی به مساحت ۴۰هزار فوت مربع در فضاهای داخلی و خارجی به نمایش آثار و اسناد مربوط به این حوزه نفتی و تجهیزات، ابزارآلات، اشیا و اسناد مربوط به صنعت نفت طی دهه‌ها فعالیت در این منطقه پرداخته است. در فضای باز محوطه خارجی موزه، انواع تجهیزات اکتشاف و حفاری، از جمله دکل‌های حفاری که با نیروی گاز و نیروی الکتریکی کار می‌کردند، به نمایش درآمده است.  مراجعه‌کنندگان به موزه نفت پرمین بیسن، در حین بازدید از موزه، علاوه بر آشنایی با تاریخچه و صنعت نفت در این منطقه، با زندگی روزمره مردم این منطقه و جنبه‌های مختلف زندگی و حیات اجتماعی آنها آشنا می‌شوند.

دست‌اندرکاران این موزه تلاش کرده‌اند تا داستان نفت و انرژی و تاثیر آن بر زندگی روزمره را با مرور حوادث و رخدادهای برجسته و معرفی چهره‌های اثرگذار در صنعت نفت این منطقه و جهان برای بازدیدکنندگان روایت کنند. گالری معدنی موزه پرمین بیسن در سال۲۰۱۲ افتتاح شده و بیش از ۹۰نمونه معدنی از سراسر جهان در سالن نمایشی به نام «دیویدسون» به نمایش گذاشته شده است. آثار این مجموعه تنها به حوزه نفتی پرمین بیسن اختصاص نداشته و از نقاط مختلف جهان گردآوری یا توسط افراد و شخصیت‌ها به این موزه اهدا شده است.

 سالن مشاهیر

سالن مشاهیر موزه پرمین بیسن برای گرامیداشت شخصیت‌هایی است که با خدمات و فعالیت‌های خود به اکتشاف و بهره‌برداری از نفت و گاز در این حوزه نفتی و سایر نقاط جهان کمک کرده‌اند. هر دو سال یک‌بار تیم‌های کارشناسی ساختار سالن مشاهیر را تغییر می‌دهند.

بخش تابلوهای نقاشی

یکی از بخش‌های جالب و الهام‌بخش موزه پرمین بیسن تابلوهای نقاشی هنرمندی به نام «تام لاول» است که در ۱۴تابلو تاریخ اجتماعی و فرهنگی مردمان پرمین بیسن را به تصویر کشیده است. هرکدام از این نقاشی‌ها داستانی دارد که لاول آنها را استادانه روایت کرده است. لاول که با «جورج آبل» بنیان‌گذار موزه روابط نزدیکی داشت، در هرکدام از آثار خود، لحظاتی را در تاریخ پرمین بیسن انتخاب و نهایتا در یک مجموعه بی‌نظیر ثبت و ضبط کرده است.