تولد رهبر انقلاب چین

کدخبر: ۴۶۹
مائو تسه‌تونگ، رهبر انقلاب چین و یکی از شخصیت‌های اثرگذار قرن بیستم ۲۶ دسامبر ۱۸۹۳ در روستای شائوشان در ایالت هونان به‌دنیا آمد. از بنیان‌گذاران حزب کمونیست چین در ۱۹۲۱ و رهبر آن از ۱۹۳۵ بود. او راهپیمایی طولانــــی (۱۹۳۵ـ۱۹۳۴) و جنـــگ رهایی‌بخــش (۱۹۴۹ـ۱۹۳۷) را به‌‌راه‌ انداخت که به تاسیس جمهوری خلق چین و حکومت کمونیستی در چین انجامید. مائو برنامه سنتی شوروی، اصلاحات ارضی و حمایت از صنایع سنگین را آغاز کرد و در اولین کنگره ملی خلق در ۱۹۵۴ به ریاست حزب برگزیده شد.
تولد رهبر انقلاب چین

ولی از ۱۹۵۶، پس از محکوم‌شدن استالین در شوروی، او مبارزه «بگذار صد گل بشکفد» را به‌راه انداخت که در آن قدرت دیوان‌سالاری جدید مورد انتقاد قرار گرفت و او تز توسعه از طریق صنایع سنگین را نفی کرد.  مائو طی سال‌های (۱۹۶۲ـ۱۹۵۸) در برنامه دوم پنج ‌ساله، تغییرات اقتصادی فراگیری را به اجرا گذاشت.

هدف این برنامه که به «جهش بزرگ به پیش»، معروف شد بازسازی اقتصادی و سیاسی جامعه چین بود برای رسیدن به این هدف، مائو کمون‌های جدید بزرگ کشاورزی ـ صنعتی را ایجاد کرد که یکی از اهداف آن پایان‌دادن به تقسیم سنتی بین شهر و روستا و فعالیت این کمون‌ها به‌مثابه واحدهای سیاسی محلی بود. با این حال ایده «جهش بزرگ به پیش» براثر برنامه‌ریزی غلط با شکست روبه‌رو شد. مائو در سال ۱۹۷۶ درگذشت.

تولید محتوای بخش «وب گردی» توسط این مجموعه صورت نگرفته و انتشار این مطلب به معنی تایید محتوای آن نیست.