کاخ و مزار گاندی

کدخبر: ۷۶۰
کاخ آقاخان در سال ۱۸۹۲ و به دستور سلطان محمد شاه یا همان آقاخان سوم ساخته شد. در آن زمان مردم عادی که از قحطی و گرسنگی به تنگ آمده بودند در این کاخ اسکان داده شدند. آقاخان در سال ۱۹۳۸ به‌عنوان نماینده ملی‌گرایان انتخاب شد و به‌دلیل مبارزات سیاسی و ورزشی اش شناخته می‌شود.
کاخ و مزار گاندی

سال‌ها بعد، در سال ۱۹۶۹ این کاخ توسط پسرش، آقاخان چهارم به دولت هند اعطا شد تا یادبودی از مبارزات و تلاش‌های گاندی باشد. در این مجموعه کاخ، بخشی به‌عنوان موزه گاندی نیز وجود دارد که انواع و اقسام وسایل و لوازم زندگی او به نمایش گذاشته شده است.

کاخ آقاخان به همین دلیل «یادبود ملی گاندی» نیز نامیده می‌شود. کاخ آقاخان پونا یادبود ملی جنبش آزادی هندوستان و یادگاری از مبارزات سیاسی هندی‌ها در راه استقلال است. پس از «جنبش خروج از هند» در سال ۱۹۴۲، گاندی به همراه همسر و منشی‌اش بازداشت شدند و از ۱۹۴۴ تا ۱۹۴۶ در این کاخ بازداشت خانگی شدند. همسر و منشی گاندی در این دو سال فوت کردند و قبر آنها همچنان در این کاخ قرار دارد.

این کاخ سرسبز و زیبا که در نزدکی رودخانه مولا (Mula) قرار دارد، یادبودی از زندگی گاندی و همسرش در طول جنبش استقلال‌طلبی هند است.