بنیان‌گذاری باشگاه استقلال

کدخبر: ۶۷۰
باشگاه فوتبال استقلال تهران اوایل مهر ماه سال ۱۳۲۴ به دست چهار جوان نظامی به نام‌های میرزایی، اصغرنواب، خشایار و عنایت‌الله جانان‌پور در خیابان فردوسی تهران بنیان نهاده شد.
بنیان‌گذاری باشگاه استقلال

این باشگاه تا پیش از برگزاری رقابت‌های سراسری فوتبال در ایران در دهه ۱۳۵۰ خورشیدی و سپس در زمان جنگ ایران و عراق در دهه ۱۳۶۰، در جام‌های استان‌تهران، جام باشگاه‌ها و جام‌حذفی تهران بازی می‌کرد. رقبای اصلی باشگاه در آن جام‌ها در ابتدا تیم‌های شاهین و دارایی و بعدتر تیم‌های پاس و پرسپولیس بودند. این باشگاه با چهارده قهرمانی در جام باشگاه‌های تهران پرافتخارترین تیم این جام و با چهار قهرمانی در جام حذفی باشگاه‌های تهران دومین تیم پر افتخار این جام محسوب می‌شود. یک قهرمانی در سوپر جام تهران ۱۳۷۳ دیگر قهرمانی استانی این باشگاه است و در مجموع استقلال با نوزده قهرمانی پرافتخارترین تیم جام‌های استان تهران است.

زمان ورود فوتبال به ایران دقیقا مشخص نیست. برخی محققان گفته‌اند ملوانان انگلیسی که در بنادر جنوب ایران رفت‌وآمد داشته‌اند این ورزش را با خود به ایران آورده و برخی نیز می‌گویند این بازی توسط کارکنان شرکت نفت انگلیس و ایران رواج یافته است. اسناد نشان می‌دهد که از سال ۱۹۱۸ میلادی در پی تاسیس مدرسه آلمانی‌ها فوتبال به سبک امروزی در ایران بازی می‌شده است. در اواخر دوره سلطنت احمدشاه قاجار، لایحه‌ای به مجلس شورای ملی وقت برده شد که به موجب آن قانون ورزش در مدرسه اجباری شد.